00,00
Brak produktów w koszyku

Kable i przewody - niezbędny element każdej instalacji

Kabel elektryczny to po prostu przewód elektryczny, który trwale łączy źródło prądu z odbiornikiem. Kable prądowe mogą być jedno lub wielożyłowe. Zawsze są izolowane i otoczone wspólną powłoką, która chroni przed wilgocią i szkodliwymi substancjami oraz przed uszkodzeniami mechanicznymi. Taka izolacja to również doskonała ochrona przed porażeniem prądem. W zależności od zastosowania kable muszą mieć odpowiednie parametry. Inne będą miały kable ziemne a inne kable podtynkowe.

Do czego służą kable prądowe?

Bez odpowiednich przewodów nie byłoby żadnej instalacji elektrycznej czy teleinformatycznej. To właśnie okablowanie i instalacje poprowadzone w domu pozwalają nam korzystać z urządzeń gospodarstwa domowego, oglądać telewizję czy przeglądać strony internetowe. Ich zadanie polega na przesyłaniu energii elektrycznej lub informacji za jej pośrednictwem.

Różne zastosowanie przewodów

Kable i przewody możemy podzielić ze względu na zastosowanie oraz na budowę.

W naszym sklepie elektrozysk.pl znajdziecie ogromny wybór przewodów elektroinstalacyjnych, kabli elektroenergetycznych oraz kabli teleinformatycznych i telekomunikacyjnych. Nasz asortyment zawiera również przewody sterownicze i teletechniczne oraz przewody solarne.

Z czego zrobione są przewody?

Najczęściej spotykamy przewody wykonane z aluminium lub miedzi. Kable miedziane są nieco droższe, ale generalnie lepsze od aluminiowych, które są często spotykane w naszych domowych instalacjach. Miedź lepiej przewodzi prąd. Poza tym jest bardzo odporna na uszkodzenia mechaniczne i odkształcenia. Kable miedziane łatwo również się ze sobą łączy.  Warto pamiętać, że cieńszy kabel miedziany sprawdzi się tak samo dobrze jak grubszy aluminiowy.

Kable jednożyłowe i wielożyłowe

Kable różnią się długością i przekrojem. Kable instalacyjne przeważnie łączą w sobie większą ilość przewodów jednożyłowych. Najbardziej popularne są przewody wielożyłowe składają się z dwóch, trzech lub czterech żył. To, czy powinniśmy zdecydować się na kable 3 żyłowe czy 4 żyłowe zależy oczywiście od rodzaju i przeznaczenia danej instalacji. Przy wyborze odpowiedniego kabla powinniśmy oprócz czynników zewnętrznych również wziąć pod uwagę odległość od źródła zasilania oraz pobór mocy jaki jest potrzebny. Przy instalacjach tzw. siły stosuje się kabel trójfazowy, obecnie najczęściej składający się z 5 przewodów - trzech fazowych, jednego neutralnego i jednego ochronnego.

Przewody podtynkowe w domowych instalacjach

W mieszkaniu najczęściej do instalacji elektrycznych wykorzystuje się kabel podtynkowy, który jest specjalnie przystosowany do położenia w ścianach. Instalacja podtynkowa znajduje się poza zasięgiem dzieci czy zwierząt, jest niewidoczna i odporna na uszkodzenia. Kupując kabel podtynkowy do instalacji elektrycznej warto wybierać kable najwyższej jakości, gdyż wymiana takiej instalacji może być kosztowna i czasochłonna. Firmy oferują również przewody elektryczne ziemne, które możemy ukryć pod ziemią i rozprowadzić elektryczność po ogrodzie. Takie z kolei kable muszą być przede wszystkim odporne na wilgoć.

Kable i przewody

widok:
na stronie:
1
1
Ceneo.pl
Skąpiec
Nokaut
Okazje.info