00,00
Brak produktów w koszyku

Zabezpieczenia przepięciowe domowych instalacji elektrycznych

Instalacja elektryczna w domu to niezwykle ważny element, bez którego trudno byłoby normalnie funkcjonować. Nasze zapotrzebowanie na prąd stale rośnie. Montujemy coraz więcej sprzętów wymagających zasilania - żaluzje zewnętrzne, klimatyzacja czy różnego rodzaju czujniki i sterowniki. Rośnie też trend związany z budową tzw. inteligentnych domów, w których mamy do czynienia ze zintegrowanym systemem zarządzania wszystkimi znajdującymi się w budynku instalacjami. Takie rozwiązanie bez instalacji elektrycznej nie miałoby racji bytu. Czym więcej urządzeń podłączamy do prądu i czym bardziej są one precyzyjne - tym bardziej warto zadbać o bezpieczeństwo domowej instalacji elektrycznej. Z pomocą mogą nam przyjść ochronniki przeciwprzepięciowe.

Co to są ochronniki przepięciowe?

Co to jest ochronnik przepięć i dlaczego warto pomyśleć o takim zabezpieczeniu? Ochronnik przepięć jest to urządzenie, które stosuje się w instalacjach elektrycznych i montuje się go w domowej rozdzielni prądu. Jego zadanie polega na ochronie instalacji oraz podłączonych do niej urządzeń przed wahaniami napięcia prądu, a ściślej mówiąc przed jego nieplanowanym wzrostem.

Kiedy mogą pojawiać się przepięcia?

Najczęstszą przyczyną przepięć mogą być wyładowania atmosferyczne. Niebezpieczne dla naszej instalacji przepięcia mogą się pojawić nawet wtedy, gdy piorun uderzy w dość dalekiej odległości od naszego budynku. Jaki sprzęt może wtedy ucierpieć w pierwszej kolejności? I czy jestesmy w stanie zabezpieczyć naszą instalację przed tego typu wyładowaniami? W przypadku przepięć najbardziej może ucierpieć delikatna elektronika, czyli taki sprzęt gospodarstwa domowego, który posiada elektroniczne sterowanie, a także komputery, telewizory oraz sprzęt grający. Przepięcia - nawet niewielkie - mogą spowodować nieodwracalne uszkodzenia takich urządzeń lub zdecydowanie pogorszyć ich funkcjonowanie.

Dlaczego warto stosować bezpieczniki przepięciowe?

Wyłącznik przepięciowy zamontowany jest najczęściej w skrzynce rozdzielczej i podłączony do przewodów instalacji. W przypadku dużego skoku napięcia nadmiar energii elektrycznej dzięki takiemu bezpiecznikowi zostaje przeprowadzony przez przewody fazowe i uziemiony, omijając domową instalację elektryczną. Odcięcie zasilania gwarantuje bezpieczeństwo instalacji i sprzętów domowych. Ochronniki przeciwprzepięciowe powinny być więc nieodłącznym elementem domowych instalacji elektrycznych. Trzeba jednak pamiętać, że ten element instalacji elektrycznej powinien być zamontowany przez fachowca, bo tylko właściwy montaż gwarantuje jego skuteczność.

Ochronniki p-przepięciowe typ 1+2(klasa B+C)

widok:
na stronie:
Ceneo.pl
Skąpiec
Nokaut
Okazje.info