Jak dopasować optymalny łącznik do domu?
Jednym z podstawowych elementów wyposażenia gospodarstwa domowego są części instalacji elektrycznej. Osprzęt dobiera się zgodnie z wymaganiami i możliwościami, a w każdym domu wykorzystywane są głównie łączniki. Służą one przede wszystkim do sterowania oświetleniem, ale nie tylko. Oczywiście wiadomo, że są to elementy, które kojarzą się głównie z funkcjami praktycznymi, jednak nie można zapominać o ich walorach wizualnych. Konkretny łącznik elektryczny powinien być funkcjonalny i dopasowany do stylistyki wnętrz. Na szczęście szeroki wybór produktów daje takie możliwości.
Bogaty wybór łączników
Właściwie dobrany osprzęt elektryczny ma znaczenie. Każdy ma przecież świadomość, że powinno się stawiać na modele wysokiej jakości, które dodatkowo atrakcyjnie się prezentują. Okazuje się, że zakres możliwości wyboru takich akcesoriów jest na tyle bogaty, iż odpowiedni model znajdą dla siebie osoby o różnych preferencjach mieszkające w najrozmaitszych domach lub mieszkaniach. Oznacza to, że popularny pstryczek elektryczny może sterować różnorodnymi barwami czy odcieniami.
Możliwości jest mnóstwo – do wyboru są jasne, ciemne, błyszczące czy matowe łączniki oświetleniowe, dzięki czemu bez wątpienia każdy jest w stanie mieć do dyspozycji takie, jakich zapragnie. To doskonała wiadomość zarówno dla miłośników tradycyjnych rozwiązań, jak i dla osób preferujących bardziej nowoczesne stylizacje w stonowanych barwach lub w bardziej rzucających się w oczy kontrastowych połączeniach kolorystycznych.
Przeznaczenie jest równie istotne
Nie tylko aspekty wizualne czy wystrój wnętrza mają znaczenie. Gdy chodzi o funkcjonalność osprzętu, to kluczowym czynnikiem jest oczywiście określone przeznaczenie i sposób działania. Wcale nie jest tak, że łącznik to tylko przycisk i bez względu na to, po jaki sięgnie się w sklepie, to zapewni on właściwe działanie oświetlenia. Dostępne są na przykład modele jedno-, dwu- czy wielobiegunowe, a każdy z nich zgodnie ze swoją nazwą obsługuje różną liczbę obwodów. W przypadku domów najczęściej spotyka się jednobiegunowe łączniki, ewentualnie dwubiegunowe.
W przypadku określonych funkcji, jakie pełnią tego rodzaju elementy wyposażenia, nie można zapominać o liczbie klawiszy, które odpowiadają za uruchamianie różnych źródeł światła. Świecznikowy, czyli wspomniany już podwójny model, sprawdza się w tym przypadku doskonale – jest wygodny w użyciu i funkcjonalny, a poza tym można go używać do obsługi rozmaitych elementów oświetleniowych. Warto zatem wyjaśnić, co to jest łącznik świecznikowy. Odpowiedź nie jest skomplikowana, a przykład żyrandola czy lampy z kilkoma żarówkami bądź serii kinkietów w pokoju jest bardzo pomocny. Wystarczy bowiem wyobrazić sobie sytuację, w której nie jest konieczne uruchamianie każdego źródła światła, dlatego chce się włączyć wyłącznie jedną lub dwie spośród kilku żarówek. Wówczas wystarczy skorzystać z jednego klawisza, a jeżeli konieczne będzie większe rozjaśnienie wnętrza, to wystarczy nacisnąć drugi przycisk, który uruchomi wszystkie lampy lub żarówki.
Oświetlenie ważne także na schodach
Planując czy projektując instalację elektryczną, należy zwracać uwagę również na oświetlenie klatki schodowej czy schodów w domu. W tym przypadku zazwyczaj jest tak, że światło włącza się w jednym miejscu (na przykład na dole), a wyłącza w innym (na górze). Sterowanie z dwóch różnych poziomów jest charakterystyczne właśnie dla łączników schodowych.
Oczywiście istnieją także dodatkowe rozwiązania, na przykład możliwość otwarcia bądź zamknięcia obwodu na półpiętrze. W przypadku klatek schodowych w większych obiektach stosuje się natomiast łączniki odbijające, których klawisze po naciśnięciu uruchamiają oświetlenie i powoli wracają do swojej normalnej pozycji, powodując tym samym wyłączenie światła.
Łatwe sterowanie żaluzjami
Nowoczesny i funkcjonalny dom to także odpowiednie rozwiązania, które mają decydujący wpływ na komfort użytkowników oraz łatwość obsługi różnorodnych instalacji. Trudno wyobrazić sobie taki obiekt bez osłon okiennych, na przykład żaluzji. Tego typu wyposażenie także może być sterowane elektrycznie. W jaki sposób? Opcji jest kilka, ale łącznik trójpozycyjny stanowi jedną z najbardziej powszechnych i często wybieranych. Dzieje się tak z wielu powodów. Szeroki dostęp do osprzętu i łatwość instalacji oraz obsługi to bez wątpienia kluczowe argumenty przemawiające na korzyść takich akcesoriów.
Takie modele pozwalają na sterowanie żaluzjami, czyli umożliwiają ich podnoszenie i obniżanie. Dzieje się to z wykorzystaniem klawisza – naciśnięcie w jednym miejscu oznacza ruch rolety w wybranym kierunku. Oczywiście są dwie pozycje oznaczające kierunki oraz środkowa część klawisza, której dotknięcie pozwala na zatrzymanie ruchu żaluzji. Obsługa jest zatem wyjątkowo prosta, a dodatkowo wyłącznik trójpozycyjny efektownie się prezentuje i jest dostępny w różnych wersjach, dzięki czemu można go idealnie dopasować do wystroju czy charakteru konkretnego wnętrza.
Właściwe oznaczenie ułatwia nie tylko montaż
Modny łącznik oświetlenia to nie tylko taki, który wizualnie prezentuje się doskonale. Oczywiście ma to znaczenie, ale trzeba też pamiętać, że ważne są funkcjonalne rozwiązania ułatwiające czy nawet umożliwiające prawidłowe funkcjonowanie obwodów oraz ich uruchamianie.
Jeśli idzie o kwestię designu, to tego rodzaju osprzęt oferowany jest w wersjach gładkich lub na przykład z symbolami, które potwierdzają ich przeznaczenie. Przykład? Chociażby oznaczenie włącznika światła to symbol żarówki. Korzystanie z tego rodzaju akcesoriów nie jest oczywiście zadaniem skomplikowanym i każdy doskonale wie, do czego służy łącznik i jak go uruchamiać, ale niewielki znaczek na klawiszu nie pozostawia przestrzeni do ewentualnej niepewności. Jest to ważne nie tylko dla użytkowników, ponieważ odpowiednie oznaczenia są istotne także dla instalatorów i ułatwiają odpowiedni montaż.