Jak uniknąć plątaniny kabli, wykorzystując listwy na przewody i korytka do kabli?
Przewody różnego typu pojawiają się praktycznie w każdym pomieszczeniu. Maskowanie kabli za pomocą listew na przewody jest doskonałym sposobem na to, by zachować wysoką estetykę pomieszczenia, w którym znajdują się urządzenia elektryczne. Wspomniane listwy do kabli zapewniają przyjemne dla oka wykończenie, a także prawidłową pracę posadzki. Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań, które pozwalają nam schować przewody w prosty i wygodny sposób. Co ciekawe, wiele z tych produktów nie tylko maskuje kable, ale może również pełnić funkcję dekoracyjną.
Czym się kierować, kupując listwy do kabli?
Jednym z głównych kryteriów, którymi należy się kierować w trakcie zakupów listew na przewody, jest ich rozmiar. Ważne jest nie tylko to, aby pasował on do liczby kabli, ale także do ich grubości. Standardowe modele wspomnianych listew mają długość 2 m i można je swobodnie przycinać tak, aby dopasować rozmiar do indywidualnych potrzeb.
Należy również sprawdzić, czy kanał elektroinstalacyjny jest odporny na temperaturę od -25 do 60°C. Osoby, którym zależy na jeszcze większym bezpieczeństwie, mogą też sięgnąć po produkty odporne na ekstremalnie wysokie temperatury.
Na co zwrócić uwagę, kupując i montując listwy na kable?
Montaż listew PCV może wydawać się zadaniem prostym. Ważne jest jednak, aby pamiętać o aspektach takich jak:
- dobór odpowiednich listew,
- prawidłowy montaż.
Przy wyborze listew do kabli należy wziąć pod uwagę nie tylko rozmiar, ale także kolor. Na przykład jeżeli ściany pomieszczenia pomalowane są na biało, dzięki listwom w wyrazistych kolorach można wprowadzić do wnętrza powiew świeżości. Ważne jest jednak, aby dobrane elementy nie były zbyt ciemne. Mogłoby to bowiem stworzyć wrażenie sztuczności i chaosu. Jeżeli chodzi o montaż korytek na kable, ważne jest, aby używać małych wkrętów lub śrubek. Aplikacja specjalnego kleju musi z kolei być poprzedzona dokładnym wyczyszczeniem powierzchni.
Jakie rodzaje listew na kable są dostępne na rynku?
Na rynku dostępne są różnego rodzaju listwy do kabli i produkty pomocnicze, między innymi:
- końcówki listew,
- narożniki zewnętrzne,
- narożniki wewnętrzne,
- podstawki do opasek,
- łączniki proste do listew,
- łączniki odgałęźne do listew,
- listwy kablowe.
Odpowiednie połączenie wymienionych wyżej elementów sprawia nie tylko, że kable stają się niewidoczne, ale powoduje również, że wnętrze całego pomieszczenia wydaje się schludniejsze.
Jakie argumenty przemawiają za tym, aby stosować listwy na kable?
Jednym z ważniejszych argumentów przemawiających za używaniem listew PCV jest bezpieczeństwo. O kable leżące na podłodze łatwo bowiem potknąć się lub zahaczyć o nie nogą biurka czy krzesła. Może to grozić poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Szczególnie w pomieszczeniach, przez które przechodzimy w pośpiechu, warto schować kable, tak by zminimalizować ryzyko wypadku. Listwy na kable doskonale sprawdzą się także w domach należących do rodzin z dziećmi. Odpowiednio ułożone listwy PCV gwarantują wszystkim mieszkańcom pewną ochronę.
Drugim argumentem są oczywiście względy estetyczne. Porozrzucane po całym pomieszczeniu czy splątane w kącie pokoju kable z całą pewnością nie wyglądają atrakcyjnie. Bez względu na to, czy mówimy o dużej przestrzeni biurowej ze sporą liczbą komputerów, czy też o salonie w domu mieszkalnym, leżące i zwisające w okolicach sprzętu przewody stanowią spory problem. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby za pomocą kanałów elektroinstalacyjnych poprowadzić kable pod sufitem. Dzięki temu pomieszczenie będzie mniej zagracone i bardziej estetyczna, a w dodatku zwolni się w nim przestrzeń wcześniej zajęta przez przewody. Zamiast kanałów elektroinstalacyjnych można zresztą wykorzystać także rynny na kable.
Kolejnym argumentem, który przemawia za kupnem listew na kable, jest ich funkcjonalność. Sprawdzają się one w praktycznie w każdym wnętrzu: biurze, salonie w domu mieszkalnym, pomieszczeniu gospodarczym czy innym miejscu.
Czym różnią się listwy na kable od korytek do kabli?
Listwy na kable stosowane są głównie do maskowania przewodów, które nie znalazły się w systemie podtynkowym. Korytka kablowe są trochę większe i nieznacznie różnią się zastosowaniem od listew na przewody. Umieścić w nich można nie tylko kable, ale również zamontować wyłączniki, gniazda elektryczne bądź gniazda doprowadzające internet oraz telewizję.
Cechą wspólną obu rodzajów produktów jest to, że są one alternatywą dla instalacji podtynkowej przewodów elektrycznych.
Co jest lepszym rozwiązaniem? Listwy na kable czy korytka do kabli?
Listwy na kable ukrywają najczęściej niewielkie, a często tylko pojedyncze kable. Ich zaletą jest to, że można wybrać produkt przeznaczony do montażu pionowego – na przykład po to, aby doprowadzić przewody do włącznika światła lub listwy zamontowanej poziomo. Ważnym atutem listew do kabli jest ich niewielki rozmiar.
Korytka do kabli są bardziej funkcjonalne, ale i większe. Można zatem powiedzieć, że bardziej estetyczne są listwy, choć korytka mogą pomieścić więcej przewodów. Jednak niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na listwy PCV, czy korytka do kabli, pamiętaj, że produkty te muszą odznaczać się wysokim poziomem trwałości.
Podsumowanie
W dzisiejszych czasach zarówno w pracy, jak i w domu używamy mnóstwa urządzeń, które wymagają podłączenia do prądu. Dzięki produktom takim jak listwy na kable czy kanały na kable możliwe jest ukrycie przewodów, tak by uchronić je przed zerwaniem, a zarazem zadbać o estetykę pomieszczeń. Dobór odpowiednich produktów tego typu uzależniony jest od rodzaju, liczby, a także grubości kabli oraz od warunków panujących w pomieszczeniu.
Za zakupem oraz montażem listew na kable, korytek do kabli i wszelkich innych produktów maskujących okablowanie przemawiają argumenty takie jak dbałość o bezpieczeństwo oraz estetykę i funkcjonalność.
Choć listwy PCV, dzięki swoim niewielkim rozmiarom, wydają się bardziej estetyczne, korytka do kabli odznaczają się większą funkcjonalnością. Trudno zatem jednoznacznie określić, który z wymienionych produktów jest lepszy. Podczas wyboru najlepiej kierować się panującymi w pomieszczeniu warunkami i liczbą kabli, które chcemy schować.