Jakie zastosowania mają gniazdka natynkowe?
Ze względu na sposób montażu kontaktów elektrycznych dzielą się one na gniazda natynkowe i podtynkowe. Różnice można zauważyć dość łatwo. Gniazda natynkowe mają bowiem wyraźnie większą puszkę. Z tego powodu wymagają one nieco więcej wolnego miejsca. W pomieszczeniach przemysłowych oraz w miejscach, w których jest sporo wilgoci, a także wszędzie tam, gdzie zależy nam na bezproblemowym demontażu, kontakty natynkowe będą niezastąpione. Poniżej opisaliśmy najczęstsze zastosowanie tego typu gniazd elektrycznych.
Kiedy warto zdecydować się na gniazdka natynkowe?
Gniazdka natynkowe można zainstalować na przykład w:
- domach,
- obiektach przemysłowych,
- obiektach komercyjnych,
- warsztatach,
- magazynach.
Można także zamontować je wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości prowadzenia prac budowlanych, lecz istnieje potrzeba instalacji kontaktu. W pomieszczeniach, w których panuje wysoki poziom wilgoci, ze względu na ochronę kabli zaleca się instalację właśnie gniazd elektrycznych natynkowych.
Czym różnią się gniazda natynkowe od gniazd podtynkowych?
W dużym uproszczeniu gniazdo elektryczne natynkowe różni się od gniazda podtynkowego:
- sposobem montażu,
- rozmiarem,
- wyglądem.
Gniazda podtynkowe wymagają kucia w ścianie, są mniej widoczne, a dla wielu osób również bardziej estetyczne. Gniazda natynkowe są jednak bardziej uniwersalne.
W jaki sposób montuje się gniazda natynkowe?
Zacznijmy od tego, że kontakty natynkowe należy rozłożyć na części. Następnie podstawę trzeba umieścić na ścianie i wyznaczyć miejsca, w których będą zamontowane kołki.
Drugim krokiem montażu natynkowych gniazd jest zamontowanie podstawy na ścianie i umieszczenie w niej mostka. W dalszej kolejności osoba odpowiedzialna za montaż powinna wpiąć przewód ochronny na bolec uziemiający, a następnie zamocować przewód neutralny i fazowy. Ważne jest przy tym, aby kable w puszce się nie plątały.
Jakie wyróżniamy rodzaje gniazd elektrycznych natynkowych?
Gniazdo natynkowe podwójne, gniazdo natynkowe potrójne, gniazdo natynkowe poczwórne oraz gniazda natynkowe oznaczone symbolem IP44 to często wybierany osprzęt elektryczny. Kontakty natynkowe podwójne dają możliwość podłączenia dwóch urządzeń elektrycznych. Analogicznie jest z gniazdami potrójnymi czy poczwórnymi. Kontakty natynkowe oznaczone symbolem IP44 (index of protection) są chronione przed obiektami większymi niż jeden milimetr oraz przed bryzgającą wodą. Innymi słowy, gniazda natynkowe oznaczone symbolem IP44 są hermetyczne i bryzgoszczelne.
Dlaczego gniazda natynkowe są stosowane rzadziej niż podtynkowe?
Odpowiedź na to pytanie tkwi w estetyce warunków mieszkalnych. Kontakty natynkowe bez względu na to, czy są pojedyncze, podwójne, potrójne, czy też poczwórne mają specyficzny wygląd i zajmują sporo miejsca. Z kolei kontakty podtynkowe wydają się dla większości osób bardziej znajome ze względu na to, że są powszechnie stosowane w sferze pozaprzemysłowej. Przyjmuje się, że gniazda natynkowe są mniej eleganckie, natomiast nikt nie może odmówić im funkcjonalności i tego, jak bardzo są uniwersalne.
Jak wybrać i rozmieścić gniazda natynkowe w kuchni?
Bardzo ważne, jeśli chodzi o kuchnię, jest dokładne zaplanowanie liczby gniazdek natynkowych oraz ich rozmieszczenie. Nie może się przecież okazać w najmniej spodziewanym momencie, że zabrakło kontaktu do nowo kupionego elektrycznego czajnika czy tostera.
Niezbędne dla dużego sprzętu AGD, takiego jak lodówka lub zmywarka jest zamontowanie natynkowych kontaktów dysponujących mocą 230V. Ważne jest również, aby wspomniane gniazda znajdowały się minimum trzydzieści centymetrów nad podłogą. Taka wysokość zapewni bezpieczeństwo w sytuacji, gdyby kuchnia została zalana.
Jakie błędy można popełnić, decydując się na ładne gniazdka elektryczne natynkowe w kuchni?
Największy błąd, jaki można popełnić przy planowaniu kuchennej aranżacji, to odkładanie kwestii gniazdek na ostatnią chwilę. Optymalną sytuacją jest, gdy rozmieszczenie kontaktów natynkowych jest planowane jeszcze na etapie budowy.
Kolejnym sporym błędem jest wybór kontaktu natynkowego, który ma zasilać kuchenkę lub piekarnik. W tym przypadku zdecydowanie lepiej zdecydować się na wariant podtynkowy. Zaoszczędzamy w ten sposób miejsce za kuchenką, a także w obrębie blatu roboczego.
Bez względu na to, jakie gniazda natynkowe instalujemy, powinniśmy zwrócić uwagę na estetykę montażu. Nieestetyczne wykonanie to kolejny błąd, który może przydarzyć się osobom urządzającym dom, mieszkanie czy firmę. Tym bardziej ze względu na to, że gniazda natynkowe są wyraźnie widoczne, osoby montujące instalację powinny zwrócić uwagę na to, aby kontakty były równo ulokowane względem podłoża.
Podsumowanie na temat zastosowania gniazdek natynkowych
Gniazda natynkowe to alternatywa dla gniazd podtynkowych. Różnica pomiędzy oboma rodzajami kontaktów opiera się w największej mierze na sposobie montażu. Kontakty natynkowe są całkowicie na zewnątrz, a w związku z tym puszka jest cały czas widoczna.
Duże rozmiary, a także mało zgrabny kształt sprawiają, że rzadko gniazdka natynkowe stosowane są w sferze pozaprzemysłowej. Miejsca takie jak fabryki, magazyny, a także kuchnie i łazienki narażone są na sporą wilgoć, a także namoczenie. To właśnie te miejsca są optymalne, aby zamontować w nich opisywane kontakty. Nie oznacza to oczywiście, że w domach i mieszkaniach nigdy nie znajdziemy tego typu gniazdek. Kontakty natynkowe są tam jednak spotykane znacznie rzadziej niż podtynkowe. Nikt nie może odmówić uniwersalności opisywanym produktom, a w związku z tym nie brakuje na nie chętnych. Gniazda natynkowe z dodatkową ochroną IP44 są naprawdę bezpieczne i można je zamontować niemal w każdym pomieszczeniu. Bryzgająca woda nie będzie stanowić dla nich żadnego zagrożenia.