LED – komfort i oszczędność
Rozwijająca się technika determinuje coraz to nowsze i korzystniejsze rozwiązania w bardzo różnorodnych dziedzinach. Jedną z nich jest wystrój czy wyposażenie wnętrz, w tym instalacji oświetleniowych. Tradycyjne żarówki odchodzą do lamusa – bo takie są wymagania prawne. Generowały też zbyt wysokie rachunki za energię. Na szczęście jako zastępstwo, jak się okazuje bardzo efektywne, pojawiło się światło LED. Nowoczesne, opierające się na wydajnych diodach źródło oświetlenia doskonale spisuje się w roli gwaranta odpowiedniej barwy, zapewniając wymaganą jasność i nie narażając na wysokie rachunki.
Jedna lampa LED jest dużo efektywniejsza niż klasyczne żarówki
Oczywiście aspekty ekonomiczne mają kolosalne znaczenie dla użytkowników. Właśnie dlatego tak bezbolesne było przejście z tradycyjnych, wolframowych żarówek na lampy LED. Światło emitowane z nowoczesnych źródeł można przecież idealnie dopasować do przyzwyczajeń, potrzeb czy wymagań związanych z przeznaczeniem konkretnego pomieszczenia.
Oczywiście nowe przyzwyczajenia wymagały, a często nawet wciąż wymagają, przestawienia się na inne myślenie. Dlaczego tak jest? Ponieważ inne są oznaczenia żarówek LED, a to z kolei wynika z zupełnie nowych parametrów, które odgrywają kluczową rolę w zapewnieniu właściwego oświetlenia wnętrza. Na bok odsuwane są zatem wielkości Wat, czyli mocy. Wykorzystanie określonej ilości energii nie jest już tak istotne, ponieważ lampy LED co do zasady są elementami gwarantującymi niski pobór mocy. Inaczej niż tradycyjne żarówki, w których przypadku na przykład poziom jasności był uzależniony od energii, jaka została wykorzystana do zapalenia światła. Oznacza to, że światło ledowe gwarantuje odpowiednią jasność i barwę, ale dużo niższym kosztem. Nowoczesna lampa nie tylko wymaga niższego poziomu energii, ale też funkcjonuje znacznie dłużej niż klasyczne żarówki, a zatem pozwala na płacenie niższych rachunków i jest bardziej przyjazna dla środowiska. Dzieje się tak między innymi dlatego, że temperatura pracy żarówki LED jest dużo niższa niż klasycznej, a generuje zdecydowanie więcej światła.
Jak czytać oznaczenia na żarówkach LED?
Nietypowe oznaczenia na lampach LED wcale nie muszą odstraszać. Krótkie zagłębienie się w temat pozwala szybko zrozumieć, jak dobrać żarówki LED, by sprostały naszym oczekiwaniom. Tak jak w przypadku dawnych żarówek, najważniejszym, a w praktyce jedynym, parametrem była moc, tak obecnie należy zwracać uwagę na kilka elementów. Jakich? Omówmy każdy z nich po kolei.
Jasne, że musi być jasno. Tylko jak bardzo?
Podstawowym parametrem, który odróżnia od siebie poszczególne żarówki, jest jasność. W tym przypadku należy zwracać uwagę na wartość Lumenów, jaką odznacza się konkretny produkt. Oczywiście wszystko zależy od określonego zapotrzebowania. Wiadomo przecież, że inne wymagania będą w przypadku sypialni, inne w odniesieniu do kuchni, a jeszcze odmienne w pomieszczeniach biurowych. Dlatego jasność światła ma tak duże znaczenie. W pracy wymagającej precyzji obowiązkowa będzie wysoka wartość Lumenów, podobnie jak w miejscu, w którym na przykład często czyta się gazetę lub książkę. Jednak w miejscu takim jak korytarz nie trzeba decydować się na bardzo jasne oświetlenie.
Temperatura nie zawsze odnosi się do pogody
Kolejny ważny parametr w przypadku ledowego oświetlenia stanowi jego barwa. Ciepłe, zimne, a może neutralne? Jakie lampy wybrać? Tutaj również wszystko zależy od preferencji i wymagań użytkowników. Wiadomo, że inny rodzaj oświetlenia będzie potrzebny w biurze, a inny w kuchni czy magazynie. Dlatego przy wyborze oświetlenia należy koniecznie zwracać uwagę na oznaczenie barwy światła LED. Warto zatem wyjaśnić, na czym polegają dla jednych kluczowe, dla innych subtelne różnice między poszczególnymi określeniami, zaznaczając, że te parametry żarówki LED wyrażane są w Kelwinach.
Ciepłe barwy doskonale sprawdzają się w przypadku oświetlenia sufitowego czy lamp, które znajdują się w mieszkaniu. Działają one wyciszająco, a czasami wręcz uspokajająco. Sprawdzą się więc dobrze podczas codziennego funkcjonowania w domu.
Trochę inaczej wygląda to w przypadku barw zimnych. Pobudzają one organizm, dlatego warto na nie postawić, chociażby w przypadku oświetlenia ulicznego czy obiektów handlowych bądź magazynowych.
Barwy neutralne natomiast ani nie pobudzają, ani nie działają kojąco. Tam, gdzie liczy się koncentracja oraz wysoki poziom doświetlenia określonej powierzchni, sprawdzają się zatem doskonale. Praca, czyli na przykład biuro, albo miejsce nauki, czyli szkoła lub czytelnia, to miejsca, w których warto stosować właśnie takie rozwiązania. Gdzie jeszcze? W kuchni lub łazience również będą bardzo przydatne.
Wartość zużycia energii też ma znaczenie
Warto zwrócić uwagę na poziom mocy, jaki jest wymagany w przypadku konkretnej lampy LED. To od niego zależy, ile energii zużyje dana żarówka. Okazuje się jednak, że w odniesieniu do światła tego typu jest to wartość na tyle niska, iż tak naprawdę schodzi na drugi, a może nawet trzeci plan. Wiadomo przecież, że bez względu na to, jakie oświetlenie LED się wybierze, i tak będzie ono znacznie mniej wpływało na rachunki niż tradycyjne żarówki.
Ekonomia, wydajność i co jeszcze?
W przypadku oświetlenia domu, mieszkania czy innych obiektów najważniejsza jest oczywiście funkcjonalność. Warto jednak zwrócić uwagę także na inny aspekt. Mowa o estetyce. Światło generowane przez lampy LED nie tylko zapewnia bowiem odpowiednią jasność, ale także prawidłowo oddaje barwę, czyli gwarantuje, że widzimy takie kolory, jakimi są one w rzeczywistości. Może na pierwszy rzut oka nie jest to kluczowy czynnik, jednak okazuje się bardzo przydatny w różnorodnych sytuacjach. Zapewnia dobre samopoczucie i klimat w pomieszczeniu, pozwala też podejmować właściwe decyzje zakupowe w sklepach. Również z tego powodu należy mieć świadomość tego, jak wybrać żarówki LED i na jakie parametry zwracać uwagę.
Jeśli idzie o aspekty estetyczne, to mowa także o budowie źródła oświetlenia. Różnorodne możliwości pozwalają idealnie dopasować lampę, świetlówkę czy taśmę LED do konkretnych potrzeb oraz stylizacji. Mogą one znakomicie uzupełnić wystrój wnętrza, zapewniając przy okazji odpowiednią jasność oraz barwę.
Różnorodne żarówki LED – jakie wybrać do pokoju, a jakie do kuchni?
Istotne znaczenie ma także wybór konkretnego rodzaju lampy. Bardzo popularnym rozwiązaniem są na przykład punktowe źródła światła. Kierują one strumień światła bezpośrednio w dół, dlatego zarówno liczbę żarówek, jak i wartość Lumenów warto dopasować do swoich potrzeb czy do wielkości pomieszczenia. Jakie żarówki LED do pokoju będą zatem najlepszym wyborem? Takie, które pasują do wystroju. W podwieszanym suficie doskonale sprawdzą się właśnie wspomniane punktowe lampy. Inną możliwość stanowią na przykład taśmy ledowe, którymi można podświetlić przestrzeń pod szafkami lub pod półką ścienną. Z jednej strony pozwala to zapewnić wymagany poziom oświetlenia, a z drugiej – stanowi doskonałe rozwiązanie aranżacyjne. W ten sposób, bez względu na to, jakie LEDY do pokoju ostatecznie się wybierze, można cieszyć się wyjątkowym klimatem i właściwym oświetleniem – nie tylko w całym pomieszczeniu, ale też w poszczególnych strefach mieszkania.
Jaki kształt jest najlepszy?
Jest jeszcze jeden element, na który warto zwrócić uwagę, wybierając oświetlenie LED do domu, biura i nie tylko. Tego typu żarówki dostępne są w bardzo różnorodnych formach. Zastanawiając się, jak wybrać żarówkę LED, powinno się zatem kierować, tak jak to zostało wspomniane, wymaganiami praktycznymi oraz estetycznymi. Tradycyjne, podłużne, czyli w kształcie świeczki, czy kulkowe żarówki pozwalają na dopasowanie ich na przykład do różnego rodzaju opraw. Szeroki wybór i różnorodność produktów sprawiają, że każdy klient z pewnością znajdzie produkt, który będzie idealnie dopasowany do jego oczekiwań.