Osłony i maskownice na przewody elektryczne
Budowa sieci i rozdzielni elektrycznych wymaga zastosowania odpowiednich akcesoriów. Współczesne elektryczne szafy sterownicze mieszczą we wnętrzu zaawansowany system modułowy. Właściwie dobrane i dobrze dopasowane komponenty pozwalają w pełni wykorzystać potencjał aparatu głównego oraz idealnie dopasować obudowę i jej osprzęt do warunków w miejscu montażu.
Ważnym elementem z punktu widzenia elastyczności systemów modułowych i bezpieczeństwa użytkowników, jest stosowanie odpowiednich osłon i maskownic na przewody oraz niewykorzystane przestrzenie w centralce. W większości współczesne rozdzielnie czy domowe centralki elektryczne mają formę naściennych lub wnękowych szaf, w których wnętrzu w uporządkowanych rzędach montowane są kolejne elementy sterujące.
Plastikowe i metalowe osłony do rozdzielni
W zależności od przeznaczenia i potrzeb przewody i mechanizmy osprzętu rozdzielni mogą być zabezpieczone plastikowymi lub metalowymi osłonami. W miejscach, w których jest to konieczne, stosuje się specjalne osłony izolacyjne. Niezależnie od rodzaju zastosowanej osłony konieczne jest też stosowanie dodatkowych maskownic (zaślepek), które zabezpieczają ludzi przed dostępem do niebezpiecznych elementów we wnętrzu centralki i chronią urządzenie przed wnikaniem ciał stałych.
Na rynku dostępne są typowe rozwiązania modułowe dopasowane do standardowych rozmiarów szaf centralek elektrycznych. Wybierając osłony metalowe lub z tworzywa należy sprawdzić ilość modułów, jaka przypada na jeden rząd w zastosowanej rozdzielni oraz moc aparatu głównego.
Warto mieć na uwadze, że rozdzielnie przystosowane do montażu takiego samego aparatu głównego mogą różnić się ilością rzędów przeznaczonych na montaż osprzętu oraz ich szerokością, którą dla uproszczenia mierzy się ilością modułów, które mogą zostać zamontowane w jednym rzędzie. Dobierając maskownice metalowe, można wybrać model przystosowany do montażu zawiasów i plombowania.
Zaślepki do modułów i przewodów
Zaślepki do osłon modułowych dostępne są w formie większych i mniejszych elementów, które różnią się ilością modułów. W zależności od wybranego systemu i producenta stosuje się zaślepki wyłamywane lub docinane. To wygodne rozwiązanie, które pozwala szybko dopasować rozmiar zaślepki do rozmiaru zastosowanej maskownicy metalowej lub plastikowej.
Warto pamiętać też o przegrodach i osłonach do przewodów. Elementy tego typu zazwyczaj wykonane są wysokiej jakości tworzywa, które pozwala na eksploatację w szerokim zakresie temperatur roboczych. Dobrym przykładem są popularne przegrody z poliamidu, który charakteryzuje się rewelacyjną izolacyjnością już przy grubości ścianki wynoszącej 1 [mm]. Elementy tego typu mogą być eksploatowane w temperaturach od -25oC do 120oC.