00,00
Brak produktów w koszyku
Filtry kategorii
  • Kolor
  • Stopień szczelności
  • Seria

Jak dobrać łączniki natynkowe?

Wyłącznik natynkowy to popularny element osprzętu elektrycznego, który jest stosowany w pomieszczeniach, częściach wspólnych budynków, w garażach, pomieszczeniach gospodarczych, na halach produkcyjnych i magazynowych. Główną zaletą tego rozwiązania jest to, że włącznik natynkowy można instalować bezpośrednio na ścianie lub elewacji bez konieczności wykonywania prac polegających na uprzedniej zabudowie puszki i innych elementów instalacji elektrycznej. W przypadku montażu na zewnątrz budynku lub w pomieszczeniach o wysokim poziomie wilgotności czy zapylenia można zastosować włącznik hermetyczny o podwyższonym stopniu szczelności. Na klatkach schodowych i w pomieszczeniach warto stosować natynkowe włączniki z podświetleniem.

Estetyka i funkcjonalność włączników natynkowych

Łączniki natynkowe są dostępne w ograniczonej liczbie wariantów estetycznych, a kolorystyka ogranicza się do kilku najczęściej wybieranych barw. Największą popularnością cieszą się przełączniki natynkowe w kolorze białym. Jako alternatywę można wybrać łączniki szare, brązowe, czarne lub kremowe. Stosunkowo dużą popularnością cieszą się modele dwukolorowe np. z białą obudową i szarym jedno- lub dwubiegunowym łącznikiem. Główną zaletą włączników natynkowych jest przede wszystkim prosty proces instalacji oraz dostępność modeli hermetycznych o podwyższonej szczelności.

Jak dobrać stopień szczelności natynkowych łączników hermetycznych?

Stopień szczelności hermetycznych włączników natynkowych (IP – Internal Protecting Rating) dobiera się do warunków, które panują w miejscu montażu osprzętu elektrycznego. Określa on, w jakim stopni obudowa włącznika chroni przed dostępem do niebezpiecznych elementów zamontowanych w jej wnętrzu i wnikaniem ciał stałych oraz wody. Stopień ochrony jest oznaczony symbolem liczbowym.

Pierwsza cyfra opisuje stopień zabezpieczenia ludzi przed dostępem do części niebezpiecznych i wnikaniem ciał stałych do wnętrza natynkowych przełączników hermetycznych. Druga oznacza skuteczność ochrony przed wnikaniem wody.

Jako najczęściej wybierane modele hermetycznych włączników natynkowych można wskazać te o stopniu ochrony w klasie IP44 i IP54 – gdzie 5 oznacza zabezpieczenie przed dostępem do części niebezpiecznych wewnątrz przy użyciu drutu oraz zabezpieczenie przed pyłem, natomiast 4 – ochronę przed bryzgami wody z różnych kierunków. Wraz ze wzrostem wartości cyfr rośnie stopień ochrony włącznika natynkowego. W sprzedaży dostępne są hermetyczne włączniki światła o szczelności w stopniu do IP65, a nawet IP66.

Łączniki natynkowe hermetyczne - Elektro Plast Hermes 2

widok:
na stronie:
Ceneo.pl
Skąpiec
Nokaut
Okazje.info