00,00
Brak produktów w koszyku

Gniazda antenowe

Do pełnego funkcjonowania odbiornika telewizyjnego potrzebne jest podłączenie sygnału z anteny. Pomocne przy tym są gniazda antenowe. Jednak istnieje ich kilka rodzajów, a dodatkowo ich podłączenie może stwarzać pewien problem osobom niezwiązanym z tym tematem. Sprawdź, jak prawidłowo zakupić i zamontować gniazdo antenowe podtynkowe.

Rodzaje gniazd antenowych

Przy wyborze odpowiedniego gniazda antenowego podwójnego należy zwrócić uwagę na ilość wejść i wyjść. Pod tym względem mamy do czynienia z trzema rodzajami gniazd:

  • gniazdo RTV w wersji końcowej i przelotowej do podłączenia jednego wejścia oraz umożliwiające podłączenie osobno radia i telewizji,
  • gniazdo RTV–SAT posiada dodatkowe wyjście satelitarne do podłączenia telewizora lub dekodera; również występuje w wersji przelotowej i końcowej,
  • gniazdo 2xSAT posiada dwa wejścia antenowe oraz komplet wyjść; występuje tylko w wersji końcowej i zapewnia komplet wyjść.

Wybór odpowiedniego typu gniazda antenowego ma ogromne znaczenie przy jego prawidłowym podłączeniu.

Jak podłączyć gniazdo antenowe?

Nie wiesz, jak podłączyć gniazdo antenowe? Sprawdź wejścia i wyjścia, jakie są dostępne. W większości przypadków wejście sygnału jest tylko jedno. W tym miejscu podłącz przewód koncentracyjny z anteny lub kablówki. Po zamontowaniu gniazda RTV wszystkie wyjścia są opisane na ramce, co ułatwia prawidłowe podłączenie urządzeń.

Co jednak zrobić, gdy są dwa wejścia antenowe? Masz wyprowadzone dwa kable, jeden od satelity, a drugi od anteny naziemnej? Musisz wykorzystać gniazdo antenowe 2xSAT. Jest to jedyny sposób, by szybko i łatwo podłączyć oba kable. Zwróć jednak uwagę przy podłączaniu telewizora, z której strony gniazda jest wyjście satelitarne, a z której naziemne!

Instalacja równoległa czy szeregowa?

Gniazda antenowe podtynkowe można montować w sposób równoległy lub szeregowy. W pierwszym przypadku wszystkie gniazda podłączone są na osobnym przewodzie, w związku z czym jest to rozwiązanie trwalsze i niezawodne. W przypadku instalacji równoległych stosuje się gniazda końcowe.

W instalacji szeregowej każde gniazdo jest podłączone kolejno do tego samego przewodu. Dlatego też należy stosować tu gniazda antenowe podtynkowe przelotowe. Dopiero na końcu znajdzie się gniazdko zakończeniowe.

Odpowiedzialny zakup gniazda antenowego podtynkowego

Chcesz zamontować u siebie gniazdo antenowe podwójne, ale nie wiesz, jak je podłączyć? Nie wybieraj na oślep. Lepiej skontaktuj się z naszym pracownikiem, który wyjaśni Ci różnice pomiędzy poszczególnymi rozwiązaniami. Za pomocą kilku dodatkowych pytań ustali i doradzi, jaki typ będzie dla Ciebie optymalny. W końcu podpowie, jak podłączyć gniazdo antenowe szybko i bez problemów. Warto skorzystać z pomocy specjalistów, aby nie kupić niewłaściwego rodzaju gniazdka do swojego domu.

Gniazda antenowe

Podłączenie sygnału do telewizora odbywa się najczęściej za pośrednictwem gniazd antenowych. Mają  one charakterystyczny kształt i umiejscowione są one jedynie w miejscach przewidzianych dla telewizorów. Istnieje jednak kilka rodzajów gniazd antenowych podtynkowych, zatem przy zakupie należy zwrócić uwagę na ich typ.

Typy gniazd antenowych

W naszej ofercie wyróżnić można trzy główne typy gniazd do telewizora:

  • Gniazdo RTV posiada jedno wejście oraz dwa wyjścia użytkowe: radiowe i telewizyjne. Jest to najprostszy rodzaj podłączenia antenowego.
  • Gniazdo RTV–SAT również ma jedno wejście sygnału, jednak znaleźć można w nim trzy wyjścia. Radiowe, telewizyjne oraz dodatkowo wyjście satelitarnej, używanej także do podłączania kablówki.
  • Gniazdo 2xSAT posiada największy wybór wyjść. Jest to gniazdo antenowe podwójne, ponieważ wchodzą do niego dwa, niezależne wejścia sygnału. Wykorzystywane jest to przede wszystkim do nagrywarek.

Wejściem jest najczęściej sygnał z telewizji kablowej (najczęściej spotykane w blokach i wspólnotach mieszkaniowych) lub z satelity umieszczonej na dachu.

Gniazda RTV przejściowe lub końcowe

W przypadku gniazd RTV oraz RTV–SAT wyróżnić można dodatkowo dwa typy konstrukcji: przejściową lub końcową. Pierwsza z nich, oprócz wyjść użytkowych, posiada także wyjście sygnału, które można przeciągnąć do kolejnego gniazda. Jednak każdy obwód antenowy zakończony musi być gniazdem typu końcowego.

W ten sposób łatwiej jest doprowadzić sygnał do kilku odbiorników radiowo-telewizyjnych (telewizor plus osobne radio w innej części pokoju). Należy jednak zauważyć, że przy przedłużeniu obwodu, będzie to tylko jeden sygnał. Oznacza to, że dwa podłączone telewizory do jednej linii gniazd antenowych podtynkowych będą pokazywać ten sam obraz. W przypadku potrzeby posiadania dwóch, niezależnych sygnałów, konieczne jest założenie gniazda antenowego 2xSAT, występującego tylko w wersji końcowej.

Jak podłączyć gniazdo antenowe?

Gniazda RTV nie są zbyt skomplikowane w użytkowaniu. Wszystkie wejścia oraz wyjścia są dokładnie opisane, więc wystarczy zarobić końcówki przewodów antenowych, a następnie podpiąć je do gniazda antenowego podtynkowego. W przypadku gniazd antenowych podwójnych na obudowie można znaleźć miejsce do podłączenia dwóch, niezależnych przewodów antenowych.

Jak podłączyć do gniazda antenowego telewizor, dekoder lub inny odbiornik? Wystarczy zakupić odpowiedni rodzaj kabla, który zostanie podłączony z jednej strony do gniazda antenowego, a z drugiej do odbiornika. W razie problemów lub pytań zachęcamy także do kontaktu z nami. Zawsze chętnie udzielamy wsparcia i odpowiedzi.

Gniazda antenowe - Elektro Plast Vestra

widok:
na stronie:
Ceneo.pl
Skąpiec
Nokaut
Okazje.info