00,00
Brak produktów w koszyku

Przełączniki schodowe

Przy wejściu do większości pomieszczeń wystarczy jeden przełącznik do uruchamiania światła. Dzieje się tak dlatego, że przy jednym wejściu do pokoju, wchodząc i wychodząc, zawsze przechodzisz obok przełącznika i możesz sterować oświetleniem. Inaczej wygląda sytuacja z pomieszczeniami przelotowymi, które posiadają przynajmniej dwa wejścia i wyjścia. W takich przypadkach potrzebny jest włącznik schodowy.

Jak działa łącznik schodowy?

Wyróżnić można dwa rodzaje przełączników schodowych. Krzyżowy oraz pojedynczy. Ich zastosowanie znacznie się od siebie różni. Łącznik schodowy pojedynczy jest stosowany w prostych układach z dwoma punktami sterowania oświetleniem. Sprawdzi się na przykład w wiatrołapie oraz innych pomieszczeniach z dwoma wejściami.

Włącznik schodowy krzyżowy posiada bardziej zaawansowany sposób połączeń, dzięki czemu do jednej lampy można podłączyć trzy lub więcej punktów sterowania. Jednak jak działa taki przełącznik? Wykorzystuje dodatkowy przewód, aby możliwe było przełączanie oświetlenia w kilku miejscach naraz. Dzięki temu możesz włączyć światło, wchodząc do wiatrołapu z podwórka, a wyłączyć je przy drzwiach do środka domu. Oznacza to, że tego typu łączniki schodowe nie posiadają położenia „włączone” i „wyłączone”. Ich stan jest bowiem zależny od położenia innych włączników schodowych.

Gdzie stosuje się łączniki schodowe?

W każdym pomieszczeniu, gdzie jest więcej niż jedno wejście do środka. Włącznik schodowy krzyżowy znajdzie zastosowanie między innymi w:

  • korytarzach zbiorczych,
  • na klatkach schodowych,
  • przy różnego rodzaju przejściach jak kotłownia czy wiatrołap,
  • w salonie, jeśli można z niego wychodzić na taras; najczęściej obok drzwi tarasowych montowany jest drugi punkt sterowania,
  • w sypialni, nad łóżkiem, by zgasić światło, po położeniu się spać,
  • oraz w każdej sytuacji, gdy sterowanie oświetleniem potrzebne jest w dwóch lub większej ilości miejsc.

Łącznik schodowy pojedynczy i krzyżowy to niezwykle proste rozwiązanie, które znajduje zastosowanie praktycznie w każdym domu w Polsce.

Skąd nazwa włącznika schodowego?

Najprawdopodobniej stąd, że jest on najbardziej potrzebny w przypadku klatek schodowych. Przy pojedynczym włączniku po wejściu na górę konieczne byłoby zejście z powrotem na dół w celu zgaszenia światła. Dlatego też zastosowanie łącznika schodowego na parterze oraz na piętrze jest w tym przypadku konieczne.

Łączniki schodowe - Elektro Plast Vestra

widok:
na stronie:
Ceneo.pl
Skąpiec
Nokaut
Okazje.info