Lampy i żarówki sodowe
Lampy sodowe to rodzaj lamp wyładowczych, które świecą dzięki oparom sodu. Nie spotyka się ich często, ponieważ obecnie są wypierane przez lampy typu LED, jednak mają kilka obszarów zastosowań z uwagi na swoją bezkonkurencyjność, jeżeli chodzi o trwałość i energooszczędność.
Jak świecą lampy sodowe?
Żarówka sodowa daje charakterystyczne ciepłe światło o pomarańczowej, wręcz rudej barwie. Lampy sodowe nie oddają więc prawdziwych kolorów otoczenia i nie mogą być stosowane w takich miejscach, w których ma to istotne znaczenie. Obecnie unika się więc montowania takich lamp w starych i zabytkowych częściach miasta. Poza tym po zapaleniu lampy sodowej powinniśmy założyć, że do momentu uzyskania docelowej mocy światła może minąć nawet kilka minut. Dlaczego tak? Wynika to z konieczności rozgrzania lampy i uzyskaniem takiej temperatury, w której paruje sód.
Zalety żarówek sodowych
Żarówki sodowe są bardzo oszczędna i wydajne. Lampy sodowe charakteryzują się niezwykłą skutecznością świetlną, wysoką trwałością i niską energochłonnością. Oświetlenie sodowe idealnie sprawdza się podczas deszczu czy mgły oraz przy dużym zapyleniu, ponieważ lampy sodowe zwiększają kontrastowość widzenia. Żarówki sodowe nie są też wrażliwe na wahania temperatury otoczenia.
Rodzaje lamp sodowych
W ofercie producentów możemy spotkać 3 rodzaje lamp sodowych:
- lampy niskoprężne,
- wysokoprężne,
- i lampy typu biała soda.
Podział ten dotyczy w zasadzie wysokości ciśnienia pary sodu, budowy jarznika i temperatury pracy.
Gdzie najczęściej stosuje się lampy sodowe?
Ze względu na ich ekologiczne i ekonomiczne zalety, lampy jarzeniowe mogą być stosowane wszędzie tam, gdzie nie przeszkadza brak właściwej rozpoznawalności kolorów. Oświetlenie sodowe możemy najczęściej spotkać na zewnątrz budynków - jako oświetlenie dróg, tuneli, parkingów i dużych obiektów przemysłowych - wszędzie tam, gdzie wierne odwzorowanie kolorów nie jest istotne. Żarówki sodowe stosuje się również w uprawach roślin w zamkniętych pomieszczeniach.