00,00
Brak produktów w koszyku
Filtry kategorii
  • Kolor
  • Stopień szczelności
  • Liczba rzędów
  • Liczba modułów w rzędzie

Rozdzielnie metalowe podtynkowe

Rozdzielnice podtynkowe to sprawdzony sposób na estetyczne zamknięcie najważniejszych zabezpieczeń i aparatury pomiarowej obwodów elektrycznych w domu. Są to głębokie skrzynki elektryczne podtynkowe, w których łatwo można zmieścić nawet większą ilość przewodów. Nad kablami mocowana jest szyna z elementami sterującymi, zabezpieczającymi i pomiarowymi instalacji elektrycznej.

Co można znaleźć w tablicy rozdzielczej podtynkowej?

W rozdzielnicy elektrycznej podtynkowej mieszczą się wszystkie istotne elementy sieci elektrycznej w domu. W ich skład wchodzą między innymi:

  • Bezpieczniki nadprądowe, popularnie nazywane „esami”.
  • Bezpieczniki różnicowoprądowe, czyli znane "różnicówki".
  • Liczniki energii elektrycznej jedno- oraz trzyfazowe.
  • Iskrowniki i inne zabezpieczenia sieci elektrycznej przed przepięciami.
  • Aparatura kontrolno–pomiarowa, służąca do bieżącej kontroli poprawności działania sieci.
  • Aparaty sterownicze.

Nie wszystkie wyżej wymienione urządzenia muszą znaleźć się w każdej skrzynce bezpiecznikowej podtynkowej.

Czy w domu powinna znajdować się tylko jedna skrzynka elektryczna podtynkowa?

W małych domach jednorodzinnych oraz w mieszkaniach normą jest instalacja jednej, za to dużej rozdzielnicy podtynkowej, w której mieszczą się wszystkie elementy sieci elektrycznej. Jednak w piętrowych domach oraz dużych budynkach częściej spotkać można kilka skrzynek elektrycznych podtynkowych. Każda z nich mieści elementy sieci dla najbliższych obwodów elektrycznych. Natomiast niedaleko przyłącza montowana jest dodatkowa tablica rozdzielcza podtynkowa, gdzie następuje podział zasilania na poszczególne obszary domu.

Jaką funkcję pełnią skrzynki bezpiecznikowe podtynkowe?

Główną funkcją rozdzielnicy elektrycznej podtynkowej jest sterowanie obwodami elektrycznymi w domu. Z pomocą bezpieczników nadprądowych łatwo można odłączyć część urządzeń od zasilania elektrycznego, na przykład w celu naprawy lub wymiany żarówki. Jest to istotne pod względami bezpieczeństwa, ponieważ pozwala uniknąć porażenia prądem w czasie takiej pracy.

Innym celem odłączenia części lub wszystkich urządzeń elektrycznych jest ich zabezpieczenie przed burzą. Wyłączanie esów lub różnicówki na ten czas to popularny sposób ochrony urządzeń elektronicznych przed przepięciami w sieci. Jednak instalacja odgromowa oraz iskrowniki są dużo pewniejszym rozwiązaniem pod tym względem.

Tablica rozdzielcza podtynkowa pozwala też estetycznie schować najważniejsze elementy sterujące i pomiarowe instalacji elektrycznej. Dobrze wykonana skrzynka bezpiecznikowa podtynkowa ułatwia także pracę elektrykowi w czasie usuwania awarii.

Rozdzielnie metalowe podtynkowe - Rozdzielnie metalowe

widok:
na stronie:
Ceneo.pl
Skąpiec
Nokaut
Okazje.info