Licznik elektryczny - zastosowanie i rodzaje
Licznik elektryczny czy inaczej licznik energii elektrycznej służy do pomiaru ilości przepływającej energii. Domowy licznik energii elektrycznej mierzy i pokazuje, ile energii zużyliśmy i dzięki niemu wiemy, jaki otrzymamy rachunek za prąd. Bez zamontowanego licznika nie moglibyśmy podpisać umowy z dystrybutorem, a tym samym przyłączyć się do sieci energetycznej i korzystać z prądu. Mamy kilka rodzajów liczników elektrycznych.
Powszechne liczniki indukcyjne
Liczniki indukcyjne to liczniki starszej daty, ale wiele osób posiada w swoich mieszkaniach czy domach właśnie ten typ licznika elektrycznego. Ich charakterystyczną cechą jest metalowa tarcza, która obraca się z szybkością proporcjonalną do zużycia prądu. Obecnie coraz częściej montuje się liczniki elektryczne elektroniczne, nazywane inaczej cyfrowymi.
Nowoczesne liczniki cyfrowe
Licznik elektryczny cyfrowy ma inną budowę i nieco inaczej działa niż indukcyjny. Zamiast kręcącej się metalowej tarczy licznik ten posiada cyfrowy wyświetlacz, który pokazuje zużycie prądu. Niektóre liczniki energii elektrycznej najnowszej generacji mają możliwość bezpośredniego wysyłania do dystrybutora stanu licznika oraz wartości poboru mocy. Takie modele automatycznie powiadamiają też dystrybutora o awarii i potrafią same pobierać aktualne oprogramowania.
Licznik jednostrefowy czy wielostrefowy?
W zależności od umowy, jaką podpisujemy z dystrybutorem, musimy zainstalować licznik jednostrefowy lub wielostrefowy. Jeżeli zdecydowałeś się na korzystanie z różnych taryf poboru energii w celu zmniejszenia opłat za prąd - licznik jednostrefowy nie wystarczy.
Dlatego niektóre liczniki indukcyjne posiadają dwa osobne wskazania, które automatycznie się przełączają w momencie zmiany taryfy zużycia prądu. Również cyfrowe liczniki elektryczne mają możliwość odczytywania zużycia prądu z uwzględnieniem różnych taryf.
Liczniki elektryczne jedno- i trójfazowe
Liczniki energii elektrycznej dzielimy również ze względu na liczbę faz. W zależności więc od posiadanego przyłącza musimy się zdecydować na licznik jednofazowy lub trójfazowy. Liczniki trójfazowe pokazują sumę energii pobranej przez wszystkie 3 fazy. Taki sam podział obowiązuje również w przypadku podliczników. Mamy podliczniki jedno- i trójfazowe. W zależności od posiadanej instalacji możemy założyć podlicznik 3 fazowy lub jednofazowy.
Do czego służy podlicznik 3 fazowy?
Podlicznik prądu działa podobnie jak licznik prądu - jego zadanie polega na mierzeniu zużycia energii, ale na podstawie jego pomiaru nie wystawia się rachunków. Służy on do określenia zużycia prądu w danym pomieszczeniu czy w wydzielonych częściach mieszkania. Podliczniki idealnie się sprawdzają wtedy, gdy chcemy wiedzieć, ile prądu zużywają osoby, którym wynajmujemy pokój, albo które sprzęty zużywają najwięcej energii. Podlicznik 3 fazowy - tak jak w przypadku liczników - jest najczęściej droższy od jednofazowego.