00,00
Brak produktów w koszyku
Filtry kategorii
  • Kolor
  • Stopień szczelności

Obudowy hermetyczne - rodzaje i zastosowanie 

Skrzynka hermetyczna - często zwana potocznie skrzynką na prąd - chroni znajdujące się w niej podzespoły przed warunkami zewnętrznymi. Skrzynki hermetyczne charakteryzują się różnymi indeksami, czyli różnymi stopniami ochrony, które mówią o tym, czy ta akurat obudowa może być instalowana na zewnątrz budynków czy tylko w środku.

Do czego służą skrzynki hermetyczne?

Obudowy hermetyczne stosuje się w instalacjach przydomowych, budując rozdzielnie instalacji elektrycznych i telekomunikacyjnych, wykorzystuje się je do instalacji telewizji kablowej czy alarmów, ale również do zabezpieczenia rozdzielni w przemyśle i automatyce. Skrzynka hermetyczna ma za zadanie chronić kable i bezpieczniki przed uszkodzeniami mechanicznymi i przed niepożądanymi zanieczyszczeniami, takimi jak kurz i wilgoć. Niektóre modele chronią także przed substancjami żrącymi, rozpuszczalnikami czy innymi substancjami chemicznymi oraz przed wysokimi temperaturami. Skrzynki do montażu zewnętrznego są odporne na promieniowanie UV oraz mgły solankowe i stanowią doskonałe zabezpieczenie przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi. 

Jakie obudowy hermetyczne wybrać?

Skrzynka hermetyczna może być wykonana z metalu lub tworzywa sztucznego. Na jaką skrzynkę powinniśmy się zdecydować, zależy przede wszystkim od tego, do czego jej potrzebujemy i w jakim miejscu chcemy ją zamontować. Obudowy hermetyczne dostępne są w bardzo różnych wymiarach. Musimy zwrócić uwagę na wielkość obudowy, czyli wysokość, szerokość i głębokość skrzynki. Takie obudowy najczęściej montuje się natynkowo, ale obok modeli wiszących znajdziemy również większe modele stojące, wykorzystywane najczęściej przy dużych przemysłowych instalacjach. W przypadku domów jednorodzinnych tylko od naszych preferencji zależy, na jaką obudowę się zdecydujemy.

Metal czy tworzywo sztuczne?

Skrzynka hermetyczna metalowa może w niektórych warunkach być bardziej wytrzymała, jednak nie ma to znaczenia, jeżeli planujemy zawiesić skrzynkę w domu czy w garażu.  Obudowy z tworzywa sztucznego cechuje duża łatwość obróbki, na przykład w przypadku konieczności wycięcie otworów w celu zawieszenia skrzynki. Takie obudowy są również lekkie i odporny na uszkodzenia. Producenci oferują bardzo różne modele skrzynek hermetycznych. Możemy wybrać obudowy z drzwiczkami pełnymi i przynajmniej częściowo transparentnymi. Niektóre są zamykane na klucz, co zapobiega przypadkowej i niepożądanej ingerencji osób trzecich. Niektóre skrzynki mają nawet możliwość plombowania drzwiczek.

Obudowy hermetyczne

widok:
na stronie:
Ceneo.pl
Skąpiec
Nokaut
Okazje.info