00,00
Brak produktów w koszyku
Filtry kategorii
  • Kolor

Peszel, czyli karbowana rura osłonowa

Chyba nikt już nie wyobraża sobie życia bez instalacji teletechnicznych. Używamy coraz więcej sprzętu wymagającego zasilania, korzystamy z coraz nowocześniejszych technologii i wciąż rośnie nasze zapotrzebowanie na energię elektryczną. Instalacje domowe stają się coraz bardziej rozbudowane - instalacja elektryczna, telefoniczna czy światłowodowa staje się niezwykle ważnym elementem naszych przestrzeni mieszkalnych i biurowych. To wszystko wymaga dobrego zaplanowania i bezpiecznego montażu. Z pomocą może nam przyjść popularny peszel na przewody. 

Co to jest peszel do kabli elektrycznych?

Do czego służy peszel? Kiedy warto go zastosować? Peszel do kabla to inaczej karbowana rura zabezpieczająca, która służy jako osłona na kable i przewody. Taki rodzaj rury świetnie nadaje się do wszelkiego rodzaju elektroinstalacji. Karby w rurze umożliwiają łatwe tworzenie łuków i bardzo dobrze wpływają na trwałość peszla, który z racji pełnionej funkcji powinien być trwały i odporny na uszkodzenia mechaniczne.

Kiedy warto stosować peszle na kable?

Peszel jest bardzo często stosowany przy dużych i małych inwestycjach budowlanych. Można go układać podtynkowo - w bruzdach na ścianie lub na podłodze przed wykonaniem wylewek, a później w odpowiedni sposób zaciągnąć potrzebne przy danej inwestycji okablowanie. Peszel do kabla - podobnie jak inne rury elektroinstalacyjne - stosowany jest również często przy natynkowych instalacjach elektrycznych oraz na ścianach pod płytami gipsowo-kartonowymi.

Rodzaje peszla

Na rynku znajdziemy szeroką ofertę peszla o różnej średnicy od 12 do 50 mm. W zależności od zastosowania peszle na kable mogą się wyróżniać dodatkowymi cechami. Znajdziemy peszle zbrojone, które posiadają dodatkowe wzmocnienia oraz peszle ze szwem umożliwiającym jego swobodne nałożenie na istniejący już fragment instalacji. Peszle mogą też pełnić dodatkowe zabezpieczenie instalacji - mogą być niepalne i odporne na promieniowanie ultrafioletowe.

Na co warto zwrócić uwagę przy montażu peszla?

Karbowaną rurę osłonową najlepiej układać w prostych odcinkach, a niezbędne łuki modelować w taki sposób, by były one łagodne i miały jak największy promień.  Dzięki takiemu ułożeniu dużo łatwiej będzie zaciągnąć kable instalacyjne.  Warto również w takiej osłonie podczas montażu przeciągnąć sznurek we wnętrzu rury, który później ułatwi zaciąganie kabli.

Rury gięte peszel

widok:
na stronie:
Ceneo.pl
Skąpiec
Nokaut
Okazje.info