00,00
Brak produktów w koszyku

Porady

22.12.2015 r.

Podstawowe informacje na temat żarówek LED

Podział żarówek LED na podstawie gwintów/trzonków

Źródła ledowe wytwarzane są z gwintem E27 (zwanym potocznie dużym gwintem), gwintem E14 (zwanym potocznie małym gwintem), trzonkiem G5.3 (szpilki), trzonkiem GU10 (stópki – wciskane i przekręcane) oraz trzonkami G13, G5 (świetlówki linowe TLD, TL5). 

Barwa światła żarówek LED

Najczęściej żarówki LED ma barwę żółtą o wartości 2700 oraz 3000 stopni Kelvina. Żarówka LED o barwie białej zimnej ma temperaturę barwową 4000 stopni Kelvina.

Strumień świetlny

Ten parametr określa jak „mocno” świeci żarówka ledowa.

Trwałość żarówek LED

Trwałość źródeł LED podawana jest w godzinach i osiąga nawet 50 000 godzin. Standardowo żarówka LED ma 30 000 godzin trwałości. Na trwałość ledów nie wpływa ilość cykli pracy (włącz/wyłącz). Producenci podają, że ilość cykli, które nie mają wpływu na parametry to nawet 100 000.

Dobór odpowiednika tradycyjnej żarówki 

Moc tradycyjnej żarówki [W]

Minimalny strumień świetlny żarówki LED [lm]

15

100

25

220

40

415

60

710

100

1380

150

2160

200

3040

300

4850

500

8300

 

23.12.2015 r.

Podstawowa wiedza o łącznikach i przyciskach w sieciach elektroinstalacyjnych

Łącznik Pojedynczy, Jednobigunowy

Łącznik jednobiegunowy - pojedynczy. Łącznik ten jest najpopularniejszym elementem w instalacji elektrycznej do zmiany stanu obwodu. Stosowany m. in. do załączania oświetlenia. Działa na zasadzie przełącznika (sprężyna nie odbija z powrotem po puszczeniu przycisku). Łącznik pojedynczy służy do załączania oświetlania tylko z jednego miejsca. W niektórych seriach nie występuje łącznik pojedynczy Jest on wtedy zastąpiony włącznikiem uniwersalnym łączącym w sobie funkcję włącznika pojedynczego i schodowego. Jest to łącznik jednoklawiszowy.

Schemat podłączenia łącznika pojedynczego do sieci:

Symbol łącznika pojedynczego:

Łącznik Schodowy, Uniwersalny

Jeśli oświetlenie ma być włączane z dwóch miejsc należy kupić łączniki schodowe. Łączniki schodowe stosuje się na klatkach schodowych, korytarzach, w pomieszczeniach, chcemy włączać oświetlenie w dwóch lub więcej miejscach. Łączniki schodowe posiadają trzy zaciski do podłączenia przewodów. W niektórych seriach łącznik schodowy nazywany jest uniwersalnym, który pełni funkcję schodowego lub pojedynczego. Występuję również łączniki schodowe podwójne. Mają sześć zacisków do podłączenia przewodów. Zastępują one dwa łączniki schodowe. Łącznik schodowy pojedynczy ma jeden klawisz, a podwójny schodowy ma dwa klawisze.

Schemat podłączenia dwóch łaczników schodowych do sieci:

Symbol łącznika schodowego:

Łącznik Krzyżowy

Jeśli oświetlenie ma być włączane z trzech lub więcej miejsc należy zakupić zestaw łączników schodowy oraz krzyżowych. Do sterowania z trzech miejsc należy zakupić dwa łączniki schodowe i jeden krzyżowy. Do sterowania z czterech miejsc należy zakupić dwa łączniki schodowe i dwa łączniki krzyżowe. Łącznik krzyżowy ma cztery zaciski do podłączenia przewodów i jeden klawisz. Występują również łączniki schodowe podwójne, które zastępują dwa łączniki krzyżowe. Łącznik ten posiada osiem zacisków do podłączenia przewodów i jest dwuklawiszowy.

Schemat podłącznie łącznika krzyżowego oraz dwóch łączników schodowych do sieci:

Symbol łącznika krzyżowego:

Łącznik Świecznikowy, Śeryjny

Do sterowania dwiema lampami lub dwoma grupami żarówek w jednej lampie służy łącznik świecznikowy. Nazywany jest również łącznikiem seryjnym. Posiada trzy zaciski, jeden zasilający i dwa wyjściowe. Można nim sterować z jednego miejsca, nie współpracuje z łącznikami schodowymi i krzyżowymi. Jest to łącznik dwuklawiszowy.

Schemat podłączenia łącznika świecznikowego do sieci:

Symbol łącznika świecznikowego:

Przycisk Pojedynczy

Do chwilowej zmiany stanu instalacji (chwilowy sygnał elektryczny) służy przycisk pojedynczy. Przycisk jednobiegunowy stosuje się w obwodach dzwonkowych, obwodach z przekaźnikiem bistabilnym, w obwodach z automatami schodowymi itd. W przycisku tym styki zwierają po naciśnięciu klawisza. Po puszczeniu klawisza powraca on do pozycji początkowej rozwierając styki.

 28.12.2015 r.

Podstawowe pojęcia o gniazdach elektrycznych

Gniazda wtyczkowe służą do podłączenia urządzeń elektrycznych do sieci elektroinstalacyjnej. Mogą być wyposażone w uziemienie (tzw, z bolcem), z uziemieniem Schuko (tzw. uziemienie niemieckie) oraz mogą być bez uziemienia. Podłączenie przewodów do gniazd może być poprzez zaciski śrubowe lub zaciski automatyczne zwane również samozaciskami. 

Gniazdo bez uziemienia

 

 Gniazdo z uziemieniem (z bolcem)

Gniazdo z uziemieniem typu Shucko

07.01.2016 r.

Gniazda bryzgoszczelne

Gniazda wtyczkowe z klapką IP44 zwane bryzgoszczelnymi. Stosuje się je w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności (np. łazienka, pralnia). Wyposażone są w klapkę oraz uszczelkę, która zwiększa ochronę przed wnikaniem wody. Występują z uziemieniem (z bolcem) oraz uziemieniem Schuko. W wersji podtynkowej występują tylko gniazda pojedyncze bryzgoszczelne.

Gniazdo bryzgoszczelne z uziemieniem (z tzw. bolcem)

Gniazdo z klapką - Berker B.Kwadrat

Gniazdo bruzgoszczelne z uziemieniem typu Schuko

Gniazdo bryzgoszczelne - Berker Arsys

11.01.2016 r.

Gniazda telefoniczne

Do podłączenie telefonu lub faksu do sieci telekomunikacyjnej służą gniazda telefoniczne. Posiadają cztery lub sześć styków. Pasują do nich wtyczki RJ11 lub RJ12.

Gniazdo telefoniczne pojedyncze

 Gniazdo telefoniczne - Ospel AS

Gniazda komputerowe

Poprzez gniazda komputerowe można podłączyć urządzenia do sieci informatycznej. Posiadają osiem styków/pinów. Gniazda komputerowe dzielimy na kategorie, najpopularniejsze to 5e i 6. Kategorie określają maksymalną prędkość transmisji, im wyższa kategoria tym większa prędkość. Gniazda komputerowe mogą być ekranowane (FTP, STP) lub nieekranowane (UTP). Gniazdo komputerowe należy ściśle dobrać do zastosowanego w sieci informatycznej przewodu. Najpopularniejszym gniazdem komputerowym jest gniazdo UTP kategorii 5e.

Gniazdo komputerowe pojedyncze

Gniazdo komputerowe - Ospel Sonata

 

 

Ceneo.pl
Skąpiec
Nokaut
Okazje.info